TONIC_M_PrologueSat 3/29/2014 10:54 PM
Resultscreated by OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2014

 
Men 10 (1)1.7 km 30 m9 C
PlNameClubTimeDiff.
1Matthew GreenwoodAuckland AK22:170:00
 
 
 
Men 12 (1)1.6 km 30 m8 C
PlNameClubTimeDiff.
Alan TeesdaleWellington WNmp
 
 
 
Men 14 (6)1.9 km 60 m8 C
PlNameClubTimeDiff.
1Mika HillNorth West NW27:290:00
2Alex MoncktonNorth West NW29:13+1:44
3Patrick HayesAuckland AK49:09+21:40
4Bayley StephensHawkes Bay HB53:46+26:17
 
Scott CarswellNorth West NWmp
Pike EuanNorth West NWdnf
 
 
 
Men 16 (6)1.4 km 30 m10 C
PlNameClubTimeDiff.
1Max GriffithsNorth West NW15:080:00
2Stephen HardingPeninsula Plains PP21:00+5:52
3Ryan WilliamsAuckland AK23:08+8:00
4Scott SmithPeninsula Plains PP26:04+10:56
5Daniel MoncktonNorth West NW27:41+12:33
6Jimmy HayesAuckland AK34:02+18:54
 
 
 
Men Open (18)2.5 km 75 m12 C
PlNameClubTimeDiff.
1Brent EdwardsNelson NL20:500:00
2Thomas ReynoldsNorth West NW21:17+0:27
3Duncan MorrisonHawkes Bay HB22:15+1:25
4Jamie KaneWellington WN22:41+1:51
5Darren AshmoreBay of Plenty BP24:23+3:33
6Jourdan HarveyCounties Manukau CM24:29+3:39
7Nick SmithPeninsula Plains PP24:38+3:48
8Jason MarkhamWairarapa WR24:42+3:52
9Alistair Cory-WrightPeninsula Plains PP25:44+4:54
10Gene BeveridgeNorth West NW26:27+5:37
11Bill EdwardsHutt Valley HV27:26+6:36
12Freddy BurghardtNo Club --29:56+9:06
13Tane CambridgePeninsula Plains PP30:06+9:16
14Dennis WakefieldNorth West NW30:46+9:56
15Simen Teigen SogardNo Club --33:58+13:08
16Paul IrelandNorth West NW35:07+14:17
17Gergo VerhasAuckland AK38:01+17:11
 
Stu LynchAuckland AKdns
 
 
 
Men 40+ (13)1.6 km 35 m11 C
PlNameClubTimeDiff.
1John RobertsonHutt Valley HV27:580:00
2Sean BardsleyWellington WN28:21+0:23
3Dwayne SmithAuckland AK30:00+2:02
4Michael KnightbridgeNorth West NW34:25+6:27
5Chris BeckmanHawkes Bay HB35:06+7:08
6Paul Teesdale-SpittleWellington WN36:13+8:15
7Craig MossNorth West NW38:11+10:13
8Stephen AndrewAuckland AK42:17+14:19
9Adrian PikeNorth West NW47:41+19:43
10Andrew de L'IsleNorth West NW48:44+20:46
11Roger WoodroofeAuckland AK1:24:07+56:09
 
Mark ToddNo Club --dns
Brent GoodallCounties Manukau CMdns
 
 
 
Men 50+ (20)1.4 km 30 m10 C
PlNameClubTimeDiff.
1Steve OramAuckland AK17:410:00
2Jeff GreenwoodAuckland AK18:42+1:01
3Malcolm InghamWellington WN19:37+1:56
4Bruce PeatCounties Manukau CM21:23+3:42
5Neil MartinNorth West NW21:34+3:53
6Geoff MeadNorth West NW22:48+5:07
7Guy Cory-WrightAuckland AK23:08+5:27
8Don PatersonTaranaki TK24:00+6:19
9Ian SimpsonBay of Plenty BP25:35+7:54
10Richard MercerAuckland AK29:29+11:48
11Rudy HlawatschAuckland AK29:41+12:00
11Owen MeansNorth West NW29:41+12:00
13Martin CrosbyAuckland AK31:50+14:09
14Richard SmithPeninsula Plains PP37:16+19:35
15Mark WilsonAuckland AK38:24+20:43
 
Mike MorseNorth West NWmp
Steve PyattNorth West NWmp
Adrian GriffithsNorth West NWmp
Kingsley Ng-Wai ShingNorth West NWmp
Julian HayesAuckland AKdns
 
 
 
Men 60+ (14)1.2 km 25 m8 C
PlNameClubTimeDiff.
1Rob GardenNorth West NW15:420:00
2Dave MiddletonNorth West NW15:53+0:11
3Michael WoodHutt Valley HV16:13+0:31
4Derek MorrisonHawkes Bay HB19:09+3:27
5Alistair StewartAuckland AK19:31+3:49
6Stan FosterNorth West NW23:17+7:35
7John BarrettNorth West NW25:13+9:31
8Phil JohansenNorth West NW25:36+9:54
9Terje MoenNorth West NW28:14+12:32
10John ParsonsAuckland AK33:12+17:30
11David ScottAuckland AK36:28+20:46
12Ken TaylorNorth West NW39:32+23:50
13Selwyn PalmerAuckland AK43:13+27:31
14Les PaverNorth West NW50:02+34:20
 
 
 
Men 70+ (2)1.0 km 35 m7 C
PlNameClubTimeDiff.
1Chris GeldermanNorth West NW16:220:00
2John RobinsonCounties Manukau CM27:16+10:54
 
 
 
Women 10 (3)1.7 km 30 m9 C
PlNameClubTimeDiff.
1Rosanna MoncktonNorth West NW18:300:00
2Emily HayesAuckland AK19:25+0:55
3Grace Cory-WrightAuckland AK30:25+11:55
 
 
 
Women 12 (10)1.6 km 30 m8 C
PlNameClubTimeDiff.
1Olivia CollinsNorth West NW18:040:00
2Rebecca GreenwoodAuckland AK20:43+2:39
3Georgia BrowneBay of Plenty BP21:37+3:33
4Jessica SewellNorth West NW21:39+3:35
5Lauren DunneNorth West NW24:16+6:12
6Anna Cory-WrightAuckland AK27:36+9:32
7Sophia ReayAuckland AK27:50+9:46
8Van Der Spuy MeganAuckland AK33:29+15:25
 
Kayla Allison-CarnieNo Club --disq
Grace WilkieNo Club --dns
 
 
 
Women 14 (4)1.9 km 60 m8 C
PlNameClubTimeDiff.
1Tegan KnightbridgeNorth West NW21:410:00
2Bianca MercerAuckland AK23:59+2:18
3Lucy ParsonsAuckland AK32:45+11:04
4Brittany Allison-CarnieNo Club --46:59+25:18
 
 
 
Women 16 (7)1.2 km 25 m8 C
PlNameClubTimeDiff.
1Katie Cory-WrightPeninsula Plains PP22:070:00
2Sheena O'BrienCounties Manukau CM22:14+0:07
2Hayley SmithAuckland AK22:14+0:07
4Anna CrosbyAuckland AK29:00+6:53
5Kaitlyn PennellCounties Manukau CM45:57+23:50
 
Olivia BeckmanHawkes Bay HBmp
Anna ParsonsAuckland AKmp
 
 
 
Women 20 (4)1.4 km 30 m10 C
PlNameClubTimeDiff.
1Kelly MulvayHawkes Bay HB27:120:00
2Catherine AndrewAuckland AK28:59+1:47
3Olivia HobmanAuckland AK42:01+14:49
4Helen HowellHawkes Bay HB42:30+15:18
 
 
 
Women Open (14)1.8 km 35 m10 C
PlNameClubTimeDiff.
1Greta KnarstonCounties Manukau CM18:430:00
2Laura RobertsonHutt Valley HV19:40+0:57
3Renee BeveridgeNorth West NW20:45+2:02
4Rebecca SmithBay of Plenty BP24:23+5:40
5Rachel SmithBay of Plenty BP24:36+5:53
6Penny KaneWellington WN25:08+6:25
7Angela SimpsonWaikato WK25:13+6:30
8Imogene ScottNelson NL25:44+7:01
9Lise TurnerNorth West NW26:57+8:14
10Lise BagstevoldNo Club --27:37+8:54
11Anna GrayNorth West NW28:48+10:05
12Veronika VavrovaNo Club --28:56+10:13
13Kate SmirnovaAuckland AK45:56+27:13
14Celia SchofieldCounties Manukau CM1:59:11+1:40:28
 
 
 
Women 40+ (10)1.4 km 30 m10 C
PlNameClubTimeDiff.
1Marquita GeldermanNorth West NW19:290:00
2Christine BrowneBay of Plenty BP21:30+2:01
3Lyn StantonAuckland AK28:42+9:13
4Anna RobertsonHutt Valley HV38:05+18:36
5Frances HillNorth West NW39:34+20:05
6Alison CarswellNorth West NW39:41+20:12
7Annie SandersonTaranaki TK41:16+21:47
8Libby McleayAuckland AK48:33+29:04
9Karen BeckmanHawkes Bay HB59:34+40:05
 
Mary WadsworthAuckland AKdns
 
 
 
Women 50+ (12)1.2 km 25 m8 C
PlNameClubTimeDiff.
1Jean Cory-WrightPeninsula Plains PP21:250:00
2Gillian InghamWellington WN23:44+2:19
3Lisa MeadNorth West NW23:50+2:25
4Raewyn SimpsonBay of Plenty BP24:09+2:44
5Annette OrchardAuckland AK25:49+4:24
6Bronwyn HolcombeAuckland AK27:43+6:18
7Jay PatersonTaranaki TK32:00+10:35
8Iryna SmirnovaAuckland AK34:03+12:38
9Elizabeth ParsonsAuckland AK35:23+13:58
10Jane HardingWellington WN39:05+17:40
11Nicola KinzettAuckland AK47:18+25:53
12Lisa SchlootsCounties Manukau CM1:14:51+53:26
 
 
 
Women 60+ (5)1.0 km 35 m7 C
PlNameClubTimeDiff.
1Lisbeth HornellNorth West NW17:170:00
2Mary MoenNorth West NW24:08+6:51
3Lorri O'BrienNorth West NW26:00+8:43
4Glen MiddletonNorth West NW27:25+10:08
 
Diane TaylorNorth West NWdns
 
 
 
Women 70+ (1)1.0 km 35 m7 C
PlNameClubTimeDiff.
1Val RobinsonCounties Manukau CM39:070:00
 
 
 
Open 1 (3)1.6 km 35 m11 C
PlNameClubTimeDiff.
1Ben GreenAuckland AK32:520:00
2Alina SmirnovaAuckland AK52:05+19:13
 
Dion KennedyWaikato WKdns
 
 
 
Open 2 (2)1.2 km 25 m8 C
PlNameClubTimeDiff.
1Ocean MercierWellington WN34:350:00
2Alison ComerAuckland AK46:31+11:56
 
 
 
Open 3 (12)1.9 km 60 m8 C
PlNameClubTimeDiff.
1Nick MoncktonNorth West NW27:330:00
2Gemma ScownNorth West NW28:01+0:28
3Kay KnightbridgeNorth West NW31:14+3:41
4Steve HillNorth West NW31:50+4:17
5Karen WoodsAuckland AK45:42+18:09
6Jenny CadeNorth West NW46:12+18:39
7Santy GoodallCounties Manukau CM46:59+19:26
8Jayden NicholasNo Club --49:16+21:43
9Jane HerriesHawkes Bay HB55:15+27:42
10Christy SiuNorth West NW1:01:44+34:11
11Lorna FoxTaranaki TK1:02:36+35:03
 
Gordon HolmesNorth West NWmp
 
 
 
Open 4 (5)1.6 km 30 m8 C
PlNameClubTimeDiff.
1Georgina DibbleNorth West NW14:220:00
2Sophie KatavichNorth West NW15:40+1:18
3Michelle HamillNo Club --16:39+2:17
4Megan BruceNorth West NW23:44+9:22
5Ella McKenzieNo Club --30:14+15:52