TONIC_M_ChaseSat 3/29/2014 10:54 PM
Resultscreated by OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2014

 
Men 10 and under (1)1.8 km 50 m9 C
PlNameClubTimeDiff.
1Matthew GreenwoodAuckland AK32:080:00
 
 
 
Men 12 and under (1)1.9 km 50 m9 C
PlNameClubTimeDiff.
Alan TeesdaleWellington WNdnf
 
 
 
Men 14 and under (6)2.1 km 80 m10 C
PlNameClubTimeDiff.
1Bayley StephensHawkes Bay HB29:280:00
2Alex MoncktonNorth West NW32:15+2:47
3Mika HillNorth West NW45:34+16:06
4Scott CarswellNorth West NW48:13+18:45
5Patrick HayesAuckland AK50:55+21:27
 
Pike EuanNorth West NWdns
 
 
 
Men 16 and under (6)2.4 km 75 m10 C
PlNameClubTimeDiff.
1Stephen HardingPeninsula Plains PP28:110:00
2Scott SmithPeninsula Plains PP33:24+5:13
3Ryan WilliamsAuckland AK36:23+8:12
4Daniel MoncktonNorth West NW37:32+9:21
5Max GriffithsNorth West NW41:55+13:44
6Jimmy HayesAuckland AK43:22+15:11
 
 
 
Men Open (18)3.4 km 110 m17 C
PlNameClubTimeDiff.
1Gene BeveridgeNorth West NW26:480:00
2Thomas ReynoldsNorth West NW26:49+0:01
3Duncan MorrisonHawkes Bay HB28:03+1:15
4Jamie KaneWellington WN28:18+1:30
5Brent EdwardsNelson NL29:14+2:26
6Nick SmithPeninsula Plains PP31:07+4:19
7Jason MarkhamWairarapa WR31:19+4:31
8Jourdan HarveyCounties Manukau CM31:25+4:37
9Darren AshmoreBay of Plenty BP31:26+4:38
10Bill EdwardsHutt Valley HV31:29+4:41
11Alistair Cory-WrightPeninsula Plains PP36:41+9:53
12Tane CambridgePeninsula Plains PP38:10+11:22
13Simen Teigen SogardNo Club --41:57+15:09
14Paul IrelandNorth West NW44:20+17:32
15Freddy BurghardtNo Club --46:17+19:29
16Stu LynchAuckland AK48:14+21:26
17Dennis WakefieldNorth West NW51:32+24:44
 
Gergo VerhasAuckland AKmp
 
 
 
Men 40 and over (13)2.7 km 100 m12 C
PlNameClubTimeDiff.
1John RobertsonHutt Valley HV37:400:00
2Dwayne SmithAuckland AK43:44+6:04
3Sean BardsleyWellington WN46:25+8:45
4Andrew de L'IsleNorth West NW52:46+15:06
5Chris BeckmanHawkes Bay HB57:14+19:34
6Paul Teesdale-SpittleWellington WN1:04:33+26:53
7Michael KnightbridgeNorth West NW1:06:24+28:44
8Stephen AndrewAuckland AK1:07:22+29:42
9Roger WoodroofeAuckland AK1:31:25+53:45
 
Adrian PikeNorth West NWmp
Mark ToddNo Club --dns
Brent GoodallCounties Manukau CMdns
Craig MossNorth West NWdns
 
 
 
Men 50 and over (20)2.4 km 75 m10 C
PlNameClubTimeDiff.
1Jeff GreenwoodAuckland AK28:590:00
2Guy Cory-WrightAuckland AK29:45+0:46
3Bruce PeatCounties Manukau CM31:11+2:12
4Geoff MeadNorth West NW32:50+3:51
5Martin CrosbyAuckland AK35:31+6:32
6Malcolm InghamWellington WN36:12+7:13
7Kingsley Ng-Wai ShingNorth West NW36:15+7:16
8Rudy HlawatschAuckland AK39:51+10:52
9Richard MercerAuckland AK39:56+10:57
10Mark WilsonAuckland AK41:36+12:37
11Ian SimpsonBay of Plenty BP44:36+15:37
12Adrian GriffithsNorth West NW45:21+16:22
13Mike MorseNorth West NW51:10+22:11
14Owen MeansNorth West NW54:47+25:48
15Richard SmithPeninsula Plains PP56:02+27:03
 
Don PatersonTaranaki TKmp
Steve OramAuckland AKmp
Steve PyattNorth West NWmp
Neil MartinNorth West NWdnf
Julian HayesAuckland AKdns
 
 
 
Men 60 and over (14)2.1 km 60 m9 C
PlNameClubTimeDiff.
1Michael WoodHutt Valley HV26:520:00
2Rob GardenNorth West NW27:08+0:16
3Dave MiddletonNorth West NW27:50+0:58
4Alistair StewartAuckland AK31:50+4:58
5Derek MorrisonHawkes Bay HB32:09+5:17
6Stan FosterNorth West NW36:15+9:23
7John BarrettNorth West NW43:18+16:26
8Ken TaylorNorth West NW44:18+17:26
9Phil JohansenNorth West NW45:19+18:27
10Terje MoenNorth West NW47:04+20:12
11David ScottAuckland AK51:43+24:51
12Les PaverNorth West NW55:05+28:13
 
Selwyn PalmerAuckland AKmp
John ParsonsAuckland AKdnf
 
 
 
Men 70 and over (2)1.4 km 45 m7 C
PlNameClubTimeDiff.
1Chris GeldermanNorth West NW27:090:00
2John RobinsonCounties Manukau CM29:48+2:39
 
 
 
Women 10 and under (3)1.8 km 50 m9 C
PlNameClubTimeDiff.
1Emily HayesAuckland AK21:580:00
2Rosanna MoncktonNorth West NW26:40+4:42
 
Grace Cory-WrightAuckland AKdns
 
 
 
Women 12 and under (10)1.9 km 50 m9 C
PlNameClubTimeDiff.
1Jessica SewellNorth West NW18:160:00
2Georgia BrowneBay of Plenty BP18:17+0:01
3Rebecca GreenwoodAuckland AK19:14+0:58
4Olivia CollinsNorth West NW21:30+3:14
5Anna Cory-WrightAuckland AK27:25+9:09
6Sophia ReayAuckland AK35:59+17:43
7Lauren DunneNorth West NW38:32+20:16
 
Kayla Allison-CarnieNo Club --mp
Grace WilkieNo Club --dns
Van Der Spuy MeganAuckland AKdns
 
 
 
Women 14 and under (4)2.1 km 80 m10 C
PlNameClubTimeDiff.
1Tegan KnightbridgeNorth West NW27:220:00
2Lucy ParsonsAuckland AK36:11+8:49
3Bianca MercerAuckland AK44:52+17:30
4Brittany Allison-CarnieNo Club --1:01:47+34:25
 
 
 
Women 16 and under (7)2.1 km 60 m9 C
PlNameClubTimeDiff.
1Hayley SmithAuckland AK27:490:00
2Katie Cory-WrightPeninsula Plains PP27:59+0:10
3Sheena O'BrienCounties Manukau CM28:10+0:21
4Kaitlyn PennellCounties Manukau CM53:44+25:55
5Olivia BeckmanHawkes Bay HB55:48+27:59
 
Anna ParsonsAuckland AKdns
Anna CrosbyAuckland AKdns
 
 
 
Women 20 and under (4)2.4 km 75 m10 C
PlNameClubTimeDiff.
1Kelly MulvayHawkes Bay HB39:450:00
2Catherine AndrewAuckland AK48:39+8:54
3Helen HowellHawkes Bay HB1:01:37+21:52
4Olivia HobmanAuckland AK1:10:47+31:02
 
 
 
Women Open (14)2.9 km 80 m14 C
PlNameClubTimeDiff.
1Laura RobertsonHutt Valley HV27:030:00
2Penny KaneWellington WN27:09+0:06
3Greta KnarstonCounties Manukau CM27:40+0:37
4Rachel SmithBay of Plenty BP27:43+0:40
5Imogene ScottNelson NL30:33+3:30
6Rebecca SmithBay of Plenty BP30:52+3:49
7Lise TurnerNorth West NW32:51+5:48
8Renee BeveridgeNorth West NW34:16+7:13
9Angela SimpsonWaikato WK34:37+7:34
10Veronika VavrovaNo Club --35:54+8:51
11Anna GrayNorth West NW42:27+15:24
12Lise BagstevoldNo Club --48:21+21:18
13Kate SmirnovaAuckland AK58:54+31:51
14Celia SchofieldCounties Manukau CM1:07:59+40:56
 
 
 
Women 40 and over (10)2.4 km 75 m10 C
PlNameClubTimeDiff.
1Marquita GeldermanNorth West NW34:430:00
2Christine BrowneBay of Plenty BP40:07+5:24
3Frances HillNorth West NW42:42+7:59
4Anna RobertsonHutt Valley HV46:29+11:46
5Lyn StantonAuckland AK47:52+13:09
6Annie SandersonTaranaki TK53:43+19:00
 
Libby McleayAuckland AKmp
Alison CarswellNorth West NWdisq
Mary WadsworthAuckland AKdns
Karen BeckmanHawkes Bay HBdns
 
 
 
Women 50 and over (12)2.1 km 60 m9 C
PlNameClubTimeDiff.
1Jean Cory-WrightPeninsula Plains PP27:310:00
2Annette OrchardAuckland AK30:22+2:51
3Lisa MeadNorth West NW33:46+6:15
4Raewyn SimpsonBay of Plenty BP39:06+11:35
5Jay PatersonTaranaki TK46:48+19:17
6Gillian InghamWellington WN53:33+26:02
7Bronwyn HolcombeAuckland AK54:32+27:01
8Iryna SmirnovaAuckland AK1:00:20+32:49
9Jane HardingWellington WN1:00:30+32:59
10Lisa SchlootsCounties Manukau CM1:21:55+54:24
11Nicola KinzettAuckland AK1:22:19+54:48
 
Elizabeth ParsonsAuckland AKdnf
 
 
 
Women 60 and over (5)1.4 km 45 m7 C
PlNameClubTimeDiff.
1Mary MoenNorth West NW33:210:00
2Lorri O'BrienNorth West NW37:40+4:19
3Lisbeth HornellNorth West NW44:24+11:03
 
Glen MiddletonNorth West NWmp
Diane TaylorNorth West NWdns
 
 
 
Women 70 and over (1)1.4 km 45 m7 C
PlNameClubTimeDiff.
1Val RobinsonCounties Manukau CM1:17:300:00
 
 
 
Open 1 (3)2.7 km 100 m12 C
PlNameClubTimeDiff.
1Ben GreenAuckland AK1:13:180:00
2Alina SmirnovaAuckland AK1:29:37+16:19
 
Dion KennedyWaikato WKdns
 
 
 
Open 2 (2)2.1 km 60 m9 C
PlNameClubTimeDiff.
1Alison ComerAuckland AK1:06:140:00
 
Ocean MercierWellington WNdns
 
 
 
Open 3 (13)2.1 km 80 m10 C
PlNameClubTimeDiff.
1Jenny CadeNorth West NW41:500:00
2Gemma ScownNorth West NW44:25+2:35
3Nick MoncktonNorth West NW45:24+3:34
4Christy SiuNorth West NW52:17+10:27
5Jayden NicholasNo Club --52:26+10:36
6Lorna FoxTaranaki TK55:54+14:04
7Kay KnightbridgeNorth West NW56:14+14:24
8Karen WoodsAuckland AK57:51+16:01
9Steve HillNorth West NW1:07:02+25:12
 
Gordon HolmesNorth West NWmp
James HowellNo Club --dnf
Santy GoodallCounties Manukau CMdns
Jane HerriesHawkes Bay HBdns
 
 
 
Open 4 (5)1.9 km 50 m9 C
PlNameClubTimeDiff.
1Sophie KatavichNorth West NW16:070:00
2Georgina DibbleNorth West NW17:22+1:15
3Michelle HamillNo Club --17:37+1:30
4Ella McKenzieNo Club --25:33+9:26
5Megan BruceNorth West NW27:29+11:22